BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5806031
*
nr 580 6031
Ljusstakar
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:57
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
-
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Ljusstakar
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6031
Ljusstakar
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30 -
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
-
8184 Spegellampetter
Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



